Sunday, May 19, 2024

Čitao: The Art of Statistics/Learning From Data - David Spiegelhalter (2020) A Pelivan Book

Svaki dan nas mediji obasipaju statistikama, predviđanjima, kojima usled neozbiljnosti izvršavanja i manjka temeljitosti sve manje i manje verujemo. Naravno tu postoje i tzv. "crni labudovi", krajnje neverovatni događaji ili sledovi događaja kojima je Nasim Taleb posvetio čitavu knjigu. Dešava se. O vremenskoj prognozi da ne trošim reči.

Svetlo na ovu temu baca jako lepo delo profesora Spiegelhaltera. Svima su poznate verovatnoće i statistike Gausa, Bayesa i Pascala. Nedavno se čak pisalo o tome da je naučno potvrđeno da bacanje novčića, odnosno pismo glava nije 50-50, odnosno 49.9999....9-50.0000....1, nego da je odnos nešto nepravilniji. Ali matematika toga dokaza izuzetno je komplikovana i van granica prosečnog uma. Statistike bave se recimo i podacima tipa da pre Kenedija nijedan predsednik SAD nije bio katolik i pre Reagana, nije bio razveden, što i dalje spada u domene malo ili veoma malo verovatnoga. Ali ipak dešava se. Izuzetak potvrđuje pravilo. Postoji i stara kineska mudrost da ljudi sa većim ušima žive duže, što se pokazalo tačnim. 

Jako su brojne, pa i brutalne teme koje se obraćaju za savet ovoj grani nauke i matematike. Da se ne igramo sugestijom, spomenimo ih ovlaš. Medicina i farmaceutska istraživanja. Smrtnost u nekim slučajevima, povezana sa geografijom i drugim parametrima. Lečenje i rano otkrivanje bolesti. Brzina rešavanja kriminalnih slučajeva. Pa jako lep primer praktičnog dokazivanja postojanja Higsovog bozona. Slikovito je objašnjen proces otkrivanja dopinga u vrhunskom sportu jer prvi skrining čak i kod "čistih" sportista koji su u ogromnoj većini nekad daje pozitivne rezultate.

Spiegelhalter jako lepo objašnjava nekad često kompleksne korelacije koje postoje čak i kad su i teško objašnjive. Bio je i pionir na polju veštačke inteligencije kada hardver nije bio moćan kao sada i kada teorija bazirana i na "velikim brojevima" nije mogla, osim na papiru, da se dalje razvija. Modeli su se trenirali mukotrpnim radom, ne baš bacanjem kockice, ali sa primitivnijim metodama.

Teorija može da da veoma pouzdane rezultate o socijalnoj strukturi i poreklu 700 od ukupno 2200 putnika Titanika koji su uspjeli da se spasu. Pa i da bude jako lepa kad se pitamo dok slušamo "When i am 64" Beatlesa, da li nas ta pesma čini mlađim?

Mnogo je verovatnoga i neverovatnog na ovih 400 strana. I zabavno i poučno i intrigantno. Jako sam napet dok čekam da vidim šta nam budući dani donose na ovom polju i planu. Predikcija zna nekada da bude jako brutalna.



No comments: